Agrochemické zkoušení zemědělských půd je pravidelné zjišťování vybraných parametrů půdní úrodnosti s možností usměrňovat používání hnojiv. Odběry půdních vzorků probíhají v pravidelných šestiletých cyklech. Plocha pro odběr jednoho průměrného vzorku je u orné půdy a trvalých travních porostů 7 až 10 ha, u speciálních druhů pozemků (chmelnice, vinice, ovocné sady) 2 až 3 ha.
Činnost v oblasti agrochemického zkoušení zemědělských půd (AZZP) vymezují zákony č. 147/2002 Sb., o Ústředním kontrolním a zkušebním ústavu zemědělském a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o Ústředním kontrolním a zkušebním ústavu zemědělském), ve znění pozdějších předpisů; zákon č. 156/1998 Sb., o hnojivech, pomocných půdních látkách, pomocných rostlinných přípravcích a substrátech a o agrochemickém zkoušení půd (zákon o hnojivech), ve znění pozdějších předpisů; a podzákonné právní předpisy vydané k provedení těchto zákonů.Statistické zpracování výsledků obsahů přístupných živin na všech typech zemědělské půdy ve všech územně správních celcích ČR až na úroveň zemědělských podniků.
Odběry vzorků se provádějí v souladu s metodickými pokyny pro odběry vzorků pro účely zjišťování obsahu přístupných živin v půdě a hodnocení zásoby dle kritérií. Chemické analýzy v akreditovaných laboratořích se provádí v souladu s Jednotnými pracovními postupy.